Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Chrońmy lasy, chrońmy wodę, dbajmy zawsze o przyrodę Wyróżniony

Chrońmy lasy, chrońmy wodę, dbajmy zawsze o przyrodę

„ Chrońmy lasy, chrońmy wodę, dbajmy zawsze o przyrodę”.

Marzec w naszym oddziale przedszkolnym obfitował w wiele ważnych wydarzeń z obszaru wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego i zdrowego stylu życia. Obchody Światowego Dnia Wody przez przedszkolaków były wstępem do tematu ochrony środowiska i zasobów naturalnych naszej planety. Sesja zdjęciowa i kolor niebieski miał na celu pobudzić dziecięce zmysły i zwrócić uwagę na zapotrzebowanie na wodę oraz na skutki zanieczyszczenia środowiska. Zabawy badawcze, rozwiązywanie zagadek, podejmowane dyskusje oraz zaznaczenie w dzienniczku obserwacji zjawisk atmosferycznych było dla dzieci dużym wyzwaniem.

Kwiecień zaczęliśmy od obchodów Światowego Dnia Zdrowia poprzez utrwalenie wiadomości na temat Konwencji Praw Dziecka i profilaktyki zdrowotnej prowadzonej na terenie naszej szkoły. Odwiedziły nas Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Limanowej. Podczas zajęć profilaktycznych dzieci przypomniały sobie informacje na temat „Piramidy zdrowego odżywiania”. Cykliczność zajęć w tematyce zdrowego ożywiania i zwiększania świadomości ekologicznej wśród dzieci była jednym z szeregu działań profilaktycznych podejmowanych w ramach realizacji programu edukacyjnego „Skąd się biorą produkty ekologiczne”.

Kolejnym etapem edukacji i informacji zdrowotnych było założenie w sali przedszkolnej kącika przyrodniczego. Dzieci posadziły wraz z nauczycielem pachnące zioła i rośliny, które mają za zadanie oczyszczać powietrze w sali, a także pobudzać zmysły i apetyt dzieci. Każdy Przedszkolak wylosował roślinę o którą na co dzień  dba i pielęgnuje.

W trakcie zajęć z teatrzykiem „Kamishibai – sztuką papierowego teatru ilustracji” dzieci miały okazje utrwalić sobie sposoby segregowania  odpadów. Praca plastyczne natomiast miła na celu zachęcić przedszkolaków do aktywnego działania na rzecz ochrony mórz i oceanów, a także zwierząt tam żyjących.

Ostatnim etapem propagowania zdrowego stylu życia wśród przedszkolaków było zapoznanie dzieci z działaniami na rzecz ochrony środowiska na świecie. Po obejrzeniu filmu edukacyjnego nauczyciel wytłumaczył dzieciom co oznacza termin „Zielona Planeta” oraz omówił elementy pracy ekologa. Po uroczystej akademii z okazji Światowego Dnia Ziemi dzieci z oddziału przedszkolnego wykonały prace plastyczną pt.: „Moja planeta Ziemia”, a uczniowie z klasy VII posadzili drzewo na terenie zielonym obok naszej szkoły.

Ten wspaniały czas dał przedszkolakom mnóstwo możliwości do zadawania pytań, tworzenia własnych przemyśleń i refleksji na temat ochrony środowiska i produktów ekologicznych. Gry i zabawy na świeżym powietrzu ukazały dzieciom, jak ważna jest troska o nasze środowisko.

 

Danuta Psonak

powrót na górę

Lokalne

Nadzór oświatowy

Edukacyjne

Kodowanie

Code

O nas

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech