Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Jak powstały Andrzejki? Wyróżniony

Jak powstały Andrzejki?

Na pytanie jak powstały andrzejki nie znaleźliśmy jednej konkretnej odpowiedzi. Według dawnych zwyczajów noc andrzejkowa miała szczególną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

Możemy podejrzewać jednak, że andrzejki mają swoje korzenie w starożytnej Grecji. Niektóre z informacji wskazują na ich pochodzenie od greckiego imienia Andrzej, czyli Andress. Inne informacje nawiązują do tradycji starogermańskich wierzeń i boga Frejra, boga urodzaju, roślinności, pokoju, bogactwa i radości.

W naszej szkole zabawa andrzejkowa kojarzy się nam ze świetną zabawą, wróżbami, wspólnymi tańcami, a także ze smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców.

W tym roku zabawę andrzejkową dla klas 0-III poprowadził DJ Mariusz Koza, który jest absolwentem naszej szkoły oraz uczennica klasy VIII Zuzanna Koza. Nasza sala gimnastyczna przed zabawą andrzejkową zmieniła się nie do poznania.

Uczniowie klasy II i III przygotowali dla młodszych wróżby andrzejkowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Jak powstał zwyczaj obchodzenia andrzejek w naszej Szkole?

„W ostatnim dniu listopada, powróżyć sobie wypada, powróżyć czymkolwiek, warto; wyciągniętą z talii kartą, butami, stopionym woskiem, by przyszłość poznać, choć troszkę.
Wyśmienita jest zabawa, Andrzejkowa we wróżenie, trzeba jednak ją traktować z lekkim oka przymrużeniem…”

 

 Danuta Psonak

powrót na górę

Lokalne

Nadzór oświatowy

Edukacyjne

Kodowanie

Code

O nas

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech