Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

W poszukiwaniu wiosny Wyróżniony

W poszukiwaniu wiosny

W piękny marcowy dzień dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielem wybrały się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny.

Korzystając ze słonecznej pogody obserwowaliśmy okolicę, słuchaliśmy śpiewu ptaków, a także wspólnie podziwialiśmy pierwsze wiosenne kwiaty. Na leśnej ścieżce udało nam się zobaczyć pojawiające się już pąki na drzewach i krzewach, a także poczuć zapach budzącej się po zimie przyrodzie.

Aktywnością ruchowa w tym dniu była zabawa inscenizowana pt.: „Gąski, gąski do domu”. W zabawie występowała: mama-gąska, wilk i dzieci-gąski. Mama-gąska stała po jednej stronie łąki, a po drugiej stronie stały dzieci-gąski. Chętne dziecko stało się wilkiem, który stał pomiędzy mamą-gąską i dziećmi-gąskami. Zabawę rozpoczął dialog:

„ -Mama gąska: Gąski, gąski do domu!

- Gąski: Boimy się!

- Mama gąska:, Czego?

- Gąski: Wilka złego.

- Mama gąska: A gdzie on jest?

- Gąski: Tam, za lasem!

- Mama gąska: Gąski, gąski do domu!”.

Gdy wybrzmiały ostatnie słowa mamy-gąski dzieci-gąski pobiegły w jej kierunku, a za nimi oczywiście biegał szybki wilk. Zadaniem dzieci-gąsek było ukrycie się za mamą-gąską, wówczas były one nieosiągalne dla wilka. Po złapaniu przez wilka gąska zamienia się w kolejnego wilka i pomagała w złapaniu pozostałych dzieci-gąsek. Nasza zabawa trwała do czasu schwytania wszystkich dzieci-gąsek, a potem była zmiana mamy-gąski i zabawa trwała, aż do momentu naszego powrotu do przedszkola. Dzieci czerpały wiele radości ze wspólnej zabawy w pięknych okolicznościach przyrody. 

Po powrocie ze spaceru w ramach aktywności plastycznej dzieci przy użyciu różnych kolorów farb tworzyły kolory pochodne na kartce papieru. Sylwety kwiatów zostały wypełnione białą farbą, a elementy tła zostały pokryte kolorami w barwach natury. Tematem pracy plastycznej były „Przebiśniegi”.

Wiosna zbliżała się do nas wielkimi krokami i nadszedł czas, aby obejrzeć bajkę w temacie zmieniającej się pory roku. Po zajęciach z teatrzykiem „Kamishibai – sztuką papierowego teatru ilustracji” dzieci już doskonale wiedziały, czym charakteryzuje się każda pora roku. Przygotowania do nadejścia wiosny ukazały także piękne prace plastyczne wykonane przez dzieci w formie indywidualnej i grupowej, które zostały zawieszone na gazetce w korytarzu.

21 Marca dostaliśmy list od Pani Wiosny, że pojawi się wraz z nadejściem słonecznej pogody, śpiewem ptaków, klekotem boćków i delikatnym powiewem wiatru. Dlatego przygotowaliśmy gałązki forsycji, które ozdobiliśmy bibułą, aby wraz z uczniami klas I-III i ich wychowawcami przywitać Panią Wiosnę pięknie i radośnie.

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny świętowaliśmy także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zakładając tego dnia kolorowe skarpetki (nie do pary) staraliśmy się okazać swoją otwartość i solidarność wobec osób, które posiadają różne rodzaje niepełnosprawności. Wierzymy, że takie drobne gesty mogą mieć dla społeczeństwa duże znaczenie. Zapraszamy do obejrzenia foto i wideo-relacji.  

Danuta Psonak

 

powrót na górę

Lokalne

Nadzór oświatowy

Edukacyjne

Kodowanie

Code

O nas

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech