Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech

Jedziemy na wycieczkę ... Wyróżniony

Jedziemy na wycieczkę ...

W ramach ogólnopolskiej akcji promowania bibliotek i bibliotekarzy w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy „Dzień Bibliotekarza”.

Tym samym rozpoczęliśmy krąg tematyczny obejmujący poznawanie różnych zawodów. W sali przedszkolnej powstał kącik czytelniczy, który zachęca do relaksu i pozwala dzieciom na swobodny dostęp do literatury dziecięcej.

16 maja została zorganizowana wycieczka na zajęcia edukacyjne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łukowicy. Celem tych zajęć było zapoznanie dzieci z działalnością biblioteki publicznej oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród najmłodszych dzieci. Park Podworski był idealnym miejscem na rozpoczęcie naszej wędrówki. Dzieci mogły tutaj zjeść drugi śniadanie, odpocząć na ławkach w cieniu starych drzew oraz zaznać zdrowotnych inhalacji jodem wśród otaczającej przyrody. Dzięki nowoczesnym tablicom informacyjnym oraz materiałom audio w języku polskim i angielskim, mieliśmy okazję wysłuchać informacji na temat historii i kultury Naszej Gminy. Dowiedzieliśmy się również, że obszar Gminy Łukowica należy do najstarszej części historycznej Sądecczyzny. Niegdyś występowały na tym obszarze źródła solne tak zwane „solanki”. Na ich pamiątką rzeka przepływająca przez teren Gminy zyskała nazwę „Słomka”, a w Parku Podworskim powstała Tężnia Solankowa.

W trakcie zajęć edukacyjnych w bibliotece Pani Katarzyna Bochenek opowiedziała dzieciom o pracy „Bibliotekarki”. Dzieci wraz z nauczycielem zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, a także z regulaminem projektu pt.: „Mała Książka – Wielki Człowiek”, który jest organizowany przez Instytut Książki we współpracy z bibliotekami. W ramach tego Projektu dzieciom wydawane są tzw. „Wyprawki Czytelnicze”, składające się z: Karty Małego Czytelnika, naklejek oraz książek wraz z broszurą dla rodziców. Do udziału w Projekcie konieczne jest zapisanie dziecka do biblioteki i wypożyczenie, co najmniej jednej książki
z księgozbioru dziecięcego. Zajęcia edukacyjne sprawiły, że dzieci z oddziału przedszkolnego już wiedzą, czym jest karta czytelnika, do czego służy i w jaki sposób należy traktować wypożyczone książki. Ponadto po uzbieraniu 10 naklejek w bibliotece każdy Przedszkolak zostanie uhonorowany imiennym dyplomem i Kartą Małego Czytelnika. Wszystkie informacje o Projekcie oraz pełna lista bibliotek znajduje się na stronie internetowej www.wielki-czlowiek.pl.

W dalszej części zajęć edukacyjnych w Gminnej Bibliotece Publicznej dzieci miały okazję na spacer między regałami, na których znajdowały się odpowiednio posegregowane i opisane książki. Były to pozycje przeznaczone dla dzieci młodszych i starszych, książki dla dorosłych, a także encyklopedie, słowniki i wiele innych ciekawych „bibliotecznych skarbów”. Przedszkolaki były bardzo zaskoczone tak dużą ilością regałów i książek poukładanych w odpowiednich dla nich miejscach. Pani Kasia opowiedziała nam o ciekawych zbiorach naukowych i o książkach, których nie można wypożyczać do domu, a które można przeczytać w czytelni. Dzieci po zapoznaniu się z obowiązującym regulamin biblioteki zostały zaproszone na wysłuchanie bajki.

Pani Elżbieta Rusnak za pomocą „metody zabawy” z użyciem chusty animacyjnej przeprowadziła zajęcia, w których dzieci rozwijały spostrzegawczość i sprawność fizyczną. Po zajęciach z animatorem dzieci wraz z nauczycielem udały się na smaczny obiad do Gminnej Stołówki. Po obiedzie w trakcie spaceru wspólnie zjedliśmy pyszne lody. Dzień zakończony został wspaniałą zabawą na placu zabaw obok Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Łukowicy. Aktywny udział dzieci w zajęciach i zabawach dał organizatorom wycieczki nadzieję, że wszystkie atrakcje zostaną zapamiętane, a Przedszkolaki wraz z Rodzicami powrócą do wszystkich wyżej opisanych miejsc.

Danuta Psonak

 

powrót na górę

Lokalne

Nadzór oświatowy

Edukacyjne

Kodowanie

Code

O nas

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech